Objevte čistou krásu sklářství

sklo na VysočiněPohostinná a domácká Vysočina s malebnou přírodou a úžasnými památkami vás zcela jistě nadchne. A co teprve, když navštívíte sklářskou huť! Sbalte kolegy z práce a vyrazte na firemní setkání spojené s exkurzí ve sklárně. Věřte, bude to výjimečný zážitek pro celý kolektiv.

Na Vysočině najdete hned několik skláren, kde vás pustí až k rozžhavené peci, nechají vás nahlédnout mistrům sklářům pod ruce a sledovat, jak kouzlí s tekoucí sklovinou. Ale pozor, nejenom nahlédnout, dokonce vám sklářskou píšťalu půjčí a nechají vás do ní fouknout. To se vám hned tak někde nepoštěstí. Až to sami na vlastní kůži vyzkoušíte, pak teprve budete žasnout nad tím, co skláři a sklářští výtvarníci z Vysočiny dokážou ze skla vytvořit. Jsou to skvosty, které pomáhají šířit dobré jméno českého sklářství. A vy je můžete spatřit nejen v podnikových prodejnách a výstavních prostorech skláren, ale i ve zdejších muzeích, galeriích či zámeckých a hradních expozicích třeba v Novém Městě na Moravě, Světlé nad Sázavou nebo Ledči nad Sázavou.

Nabídka atraktivních sklářských míst je na Vysočině vskutku pestrá. Tak neváhejte a vybírejte. V těchto sklárnách jsou na soukromé exkurze připraveni.

 

Je největším výrobcem ručně foukaných skleněných částí svítidel v České republice. Prohlédnout si můžete provoz sklárny včetně expozice svítidel BROKIS v showroomu. Exkurze je možná po předchozí domluvě.

 

Malá sklárna, která se specializuje na výrobu replik historického skla. V této sklárně se vám bude věnovat přímo pan majitel, který vám ukáže nabírání skloviny nebo foukání.

 

Malá sklárna, která se specializuje na glass turistiku. Produkuje tradiční škrdlovické hutní sklo, které tam i koupíte. Ve sklárně probíhají komentované ukázky zhotovení výrobků z ručně tvarovaného hutního skla pod vedením sklářského mistra.

 

Zde se můžete vydat na exkurzi do provozu, poslechnout si výklad o tom, jak a z čeho vzniká sklo, a rovněž si můžete domluvit skláření pod vedením mistra skláře. Součástí prohlídky je i návštěva expozice skla se vzorky ze sklářské výroby. Ve sklárně bývají pravidelně pořádány workshopy s možností malování skla i setkání mistrů sklářů.

Škrdlovice i Karlov jsou od sebe vzdálené cca 2 km, je možné návštěvu spojit a užít si sklářské řemeslo plnými doušky. A když k tomu přidáte ještě prohlídku nedalekého areálu zámku Žďár nad Sázavou, vydáte se po stopách Santiniho a zhlédnete jeho hvězdu na Zelené hoře, památku UNESCO, máte o parádní zážitkový program postaráno.

 

Naučná stezka vypráví Příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi, kde lze pozorovat pozůstatky milovské skelné huti postavené roku 1835. Kolem ní vznikla celá osada s množstvím domů, v nichž žily stovky sklářů a dalších řemeslníků. Dodnes se dochoval nyní krásně opravený dům skelmistra s unikátní sbírkou horáckého skla, který je možné po předchozí domluvě navštívit.

 

BROKIS
BROKIS
foukač
muzeum J Hoffmanna
muzeum J Hoffmanna
Karlov
Lukáš Verner - Karlov
Sklárna U hrocha
Milovská NS