Významné kulturní a sportovní akce na Vysočině

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

„Mekka dokumentárního filmu". Tak nazval portugalský režisér Manoel deOliveira festival Ji.hlava, jehož 19. ročník proběhl letos na podzim. Během festivalu je možné zhlédnout nejen představované filmy, ale i se podílet na soutěžích, které jsou pro daný ročník vyhlášeny. Připraven je vždy také doprovodný program, v loňském roce to byla například představení a kabarety, hudební program, nebo radiodokumenty, které ve spolupráci s pořadateli festivalu uvádí Český rozhlas. Již po deváté byl součástí MFDF i projekt Živé kino – dokumentární filmy na cestě městem.
www.dokument-festival.cz

Mezinárodní festival Petra Dvorského

V Jaroměřicích nad Rokytnou letos proběhl již 17. ročník mezinárodního festivalu klasické hudby. Festival nabízí širokou škálu výběru nejen hudebních stylů, ale také zemí původu a jejich interpretů. Na zahajovacím galakoncertu letošního festivalu zahrála Filharmonie Bohuslava Martinů v čele s italským dirigentem Sebastianem Rollim, která doprovázela zpěváky ze Španělska a Jižní Korei. Festivalu se otevírá celý zámek, a tak můžete při poslechu hudby nasát atmosféru historických míst, jako jsou chrám sv. Markéty a Sál předků. Jiný hudební žánr v podání skupiny Olympic ve francouzské zahradě zámku a Lenku Dusilovou si poslechnete na nádvoří pivovaru Dalešice, ve kterém se vám jistě vybaví i nesmrtelný fim Postřižiny. Ať už si vyberete kterýkoli koncert, bude to jistě nezapomenutelný zážitek.
www.arskoncert.cz/mhfpd/cz/

Hudba Tisíců – hudební festival Mahler Jihlava

Jednou z významných osobností Vysočiny je Gustav Mahler, který se narodil v malé obci Kaliště u Humpolce. Proto nikoho nepřekvapí, že hudební festival, který je zaměřen na konfrontaci Mahlerovi hudby s tvorbou dalších skladatelů, se již po 14. konal v krajském městě Jihlavě. Zaujal také doprovodný program, který tradičně obsahuje cyklojízdu „Na kole po stopách Gustava Mahlera", nebo naopak netradiční živý obraz „Jan Ámos Komenský se loučí s Jihlavou". Ten bylo možné vidět kde jinde, než v parku Gustava Mahlera. Obraz tvořilo 405 lidí a je tak největším živým obrazem v dějinách České republiky.
www.mahler2000.cz

Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae

Čtyřicet koncertů, dvacet sedm dní, dvacet měst. I tak se dá popsat každoroční festival, který se letos již po 20. konal a nesl téma: Pojďme slavit! Z dvaceti měst, která se letos festivalu zúčastnila, bylo hned 11 z Vysočiny. I tento festival tak již tradičně patří mezi kulturní akce kraje. Letošní oslavy byly doprovázeny také programem se třemi stěžejními body. A to: Lednicko-Valtický areál na kole s hudebními zastávkami, maškarní Festa Teatrale ve Slavkově u Brna a zámek Žďár nad Sázavou, který byl zaplaven harfami.
www.concentus-moraviae.cz

Mezinárodní festival rekordů a kuriozit „PELHŘIMOV MĚSTO REKORDŮ"

Pokud vás zajímají rekordy a kuriozity, v Pelhřimově vám vždy udělají radost. Agentura Dobrý den, která má na starosti nejen muzeum rekordů, ale i Českou knihu rekordů a správu České databanky rekordů, už po 25. v červnu pořádala Mezinárodní festival rekordů a kuriozit. Během dvou dnů vystoupila celá řada účastníků se svými kuriozitami či rekordy. Nouze nebyla ani o doprovodný program, jehož součástí byly například Aneta Langerová nebo Naďa Urbánková. Další významnou událostí pak byl vstup paní Dany Zátopkové do síně slávy.
www.dobryden.cz

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou

Letos proběhl již 30. ročník tohoto multikulturního festivalu, který se koná přímo v areálu renesančního zámku v Náměšti a blízkých prostorách jako jsou kaple sv. Anny ve Špitálku, zámecká knihovna (ve které je 1 300 svazků!), kostel sv. Jana Křtitele a samozřejmě zámecké exteriéry. Některé části programu se odehrávají i v centru města. Tento festival, který probíhá osm dní, pravidelně na přelomu července a srpna, osloví i svoji programovou náplní. Folkové prázdniny nejsou jen o koncertech umělců s nejrůznějšími hudebními žánry. Je zde i jedinečná příležitost vyzkoušet si hru na nějaký hudební nástroj, vytvořit své vlastní obrazy, nebo napsat báseň. Toto vše umožňují dílny, které k festivalu již neodmyslitelně patří. Je to tedy možnost, jak se do mezinárodní (Rakousko, Kolumbie, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Mali, Irsko, Itálie, Francie, Velká Británie, JAR) hudby a umění nejen ponořit, ale také stát se její součástí.
www.folkoveprazdniny.cz

Prázdniny v Telči

Díky rodině Kolářových letos Telč hostila 33. ročník tohoto hudebního festivalu. Během sedmnácti dnů (na přelomu července a srpna) zazní zahraniční i domácí folklórní skladby, které jsou často upraveny pro současného posluchače. Letošním příkladem může být dánská skupina Tradish, která osobitým způsobem upravuje irské písně. Z českých interpretů pak vystoupila například Lenka Dusilová s dcerou Lenny nebo Vladimír Mišík. Chybět samozřejmě nemohly, ani kapely jako jsou Hradišťan nebo moderní folk skupiny Zrní. Telč pro návštěvníky jejích prázdnin vždy chystá i nějakou třešničku. Tou se v tomto roce stala hra Divadla Sklep – Mlýny. Jak sami pořadatelé říkají: „Prázdniny v Telči nejsou festival, ale způsob života." Pokud si ho chcete nejdříve „vyzkoušet", je pro vás jako dělaný pětidenní festival Vánoční prázdniny v Telči.
www.prazdninyvtelci.cz

Vysočina fest

Tento rok proběhl 3. ročník festivalu, který se pořádá v jihlavském amfiteátru. Loni ho navštívilo 22 000 milovníků dobré hudby a výjimečné atmosféry. Během tří dnů se zde vystřídala celá řada hudebních skupin a interpretů. Na stage 1 vystoupili například Vojta Dyk a B – SIDE BAND, Čechomor, Chinaski, nebo Aneta Langerová. Na stage 2 jste mohli vidět Daru Rolins, Xindla X nebo třeba Visací zámek. Ačkoli festival sám o sobě začal až 9. července, Jihlava ožila hudbou už v pondělí 6. V rámci hudebního a filmového předprogramu.
www.vysocinafest.cz

Nahoru