Vysočina - místo setkávání

Kraj Vysočina se nachází v samém srdci České republiky na pomezí Čech a Moravy a pokrývá značnou část Českomoravské vrchoviny – odtud jeho název. Je to kraj jeřabin, nádherných lesů, svěžího vzduchu a nezapomenutelných přírodních scenerií. Krásnou krajinu dokonale doplňuje také kulturní a historické bohatství, které zde zanechala řada významných architektů, sochařů a malířů.

Koncentrace památek zapsaných na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO je tady nejvyšší v celé zemi – najdete u nás celkem tři ze dvanácti. Na mapě tvoří pomyslný trojúhelník a vzdálené jsou od sebe přibližně 40 kilometrů. Je tedy velmi snadné je při své návštěvě Vysočiny navštívit všechny – vybízí k tomu nejen vzájemná geografická blízkost každé z památek, ale rovněž jejich rozmanitost a jedinečnost. V překrásném historickém centru Telče se setkáte se všemi stavebními slohy minulého tisíciletí a obklopí vás romantická atmosféra místního zámku a rovněž barevnost fasád, jež zdobí domy kolem náměstí. Na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou na vás dýchne duch geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela, který tu v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého ukryl symboliku pěti hvězd, a stále nám tak dává možnost ponořit se do magického světa legend a historie. Třebíč nabízí unikátní příležitost navštívit židovskou čtvrť, jež je po Jeruzalému jedinou židovskou památkou, která se samostatně dostala pod ochranu UNESCO. Kromě ní v Třebíči na seznamu najdete také monumentální baziliku sv. Prokopa a od roku 2018 také zámek.

Vysočina je ale především synonymem aktivního odpočinku, a to především toho outdoorového. Typický ráz krajiny a také jedno z nejčistších ovzduší v České republice lákají na procházky i projížďky – na kole, běžkách, sjezdových lyžích nebo na koni. Čekají tu na vás stovky kilometrů značených peších stezek, cyklotras a rovněž hipostezek. Kraj Vysočina se také pravidelně stává místem konání významných mezinárodních závodů biatlonu a horských kol, které lákají desetitisíce sportovních fanoušků do slavné Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě.

Objevte i vy přednosti Vysočiny a poznejte, proč se těší stále větší oblibě nejenom u turistů, ale především u pořadatelů firemních akcí a eventů.