Významné kulturní a sportovní akce na Vysočině

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

„Mekka dokumentárního filmu". Tak nazval portugalský režisér Manoel deOliveira festival Ji.hlava, jehož 23. ročník proběhne 24. – 29. 10. 2019. Festival je největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Diváci opět uvidí více než dvě stovky filmů, řadu z nich ve světové premiéře. Součástí budou tradiční debaty s tvůrci, režisérské kursy či otevřené diskuse s kontroverzními hosty Inspiračního fóra.

Profesionální veřejnost zajisté ocení Ji.hlava Industry Program, který je již šestnáctým rokem důležitou součástí festivalu. Další již neodmyslitelnou součástí festivalu je Konference Fascinace představující možnosti distribuce experimentálních snímků napříč kontinenty.

https://www.ji-hlava.cz/

Mezinárodní festival Petra Dvorského

V Jaroměřicích nad Rokytnou letos proběhne již 21. ročník mezinárodního festivalu klasické hudby. Festival nabízí širokou škálu výběru nejen hudebních stylů, ale také zemí původu a jejich interpretů. Na zahajovacím galakoncertu letošního festivalu zahrála Filharmonie Bohuslava Martinů v čele s italským dirigentem Sebastianem Rollim, která doprovázela zpěváky ze Španělska a Jižní Korei. Festivalu se otevírá celý zámek, a tak můžete při poslechu hudby nasát atmosféru historických míst, jako jsou chrám sv. Markéty a Sál předků. Jiný hudební žánr v podání skupiny Olympic ve francouzské zahradě zámku a Lenku Dusilovou si poslechnete na nádvoří pivovaru Dalešice, ve kterém se vám jistě vybaví i nesmrtelný fim Postřižiny. Ať už si vyberete kterýkoli koncert, bude to jistě nezapomenutelný zážitek.
www.arskoncert.cz/mhfpd/cz/

Hudba Tisíců – hudební festival Mahler Jihlava

Jednou z významných osobností Vysočiny je Gustav Mahler, který se narodil v malé obci Kaliště u Humpolce. Proto nikoho nepřekvapí, že hudební festival, který je zaměřen na konfrontaci Mahlerovi hudby s tvorbou dalších skladatelů, se již po 18. konal v krajském městě Jihlavě. 

Na festivalu zazní Symfonie č. 1  Gustava Mahlera a jeho písňové dílo. Velkou událostí a novinkou bude uvedení obnovené světové premiéry singspielu Josefa Bárty z roku 1778 Dobrá rada drahá ve spolupráci s Horáckým divadlem Jihlava a HAMU Praha.

Důležitým rysem osmnáctého ročníku festivalu Hudba tisíců je velmi výrazné posílení jeho mezinárodního charakteru. Ze zahraničních těles vystoupí na festivalu Lisztův komorní orchestr z Budapešti, Orchestr festivalu Allegro Vivo z Rakouska, Velký symfonický orchestr  New England Conservatory  z USA, Orchestr For the Earth Ensemble z Velké Británie, jako sólistka se představí v písňovém recitalu přední rakouská sopranistka Simona Eisinger.

www.mahler2000.cz

Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae

Čtyřicet koncertů, dvacet sedm dní, dvacet měst. I tak se dá popsat každoroční festival, který se letos již po 24. konal a nesl téma: Koncert národu. Z dvacetičtyř měst, která se letos festivalu zúčastnila, bylo hned 6 z Vysočiny a to konkrétně v Dukovanech, Náměšti nad Oslavou, Třebíči, Velkém Meziříčí, Žďáru nad Sázavou a Bystřice nad Pernštejnem . 

www.concentus-moraviae.cz

Mezinárodní festival rekordů a kuriozit „PELHŘIMOV MĚSTO REKORDŮ"

Pokud vás zajímají rekordy a kuriozity, v Pelhřimově vám vždy udělají radost. Agentura Dobrý den, která má na starosti nejen muzeum rekordů, ale i Českou knihu rekordů a správu České databanky rekordů. Na mezinárodním festivalu rekordů a kuriozit vystoupila během dvou dnů celá řada účastníků se svými kuriozitami či rekordy.

Do Rekordmanské síně slávy byl uveden herec Josef Dvořák – nejslavnější a nejčetnější český představitel vodníků a hastrmanů (roli Čochtana hrál 741krát) – a také sportovci Václav Chalupa a Štěpánka Hilgertová, kteří nás nejvícekrát v historii českého sportu reprezentovali na letních olympijských hrách – 6 účastí.

www.dobryden.cz

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou

34. ročník mezinárodního hudebního festivalu Folkové prázdniny nabízí osm dní plných hudby, divadel, zábavy, pohybu a odpočinku. Nenechte si ujít ty pravé prázdniny. 

Multikulturní festival, který se koná přímo v areálu renesančního zámku v Náměšti a blízkých prostorách jako jsou kaple sv. Anny ve Špitálku, zámecká knihovna (ve které je 1 300 svazků!), kostel sv. Jana Křtitele a samozřejmě zámecké exteriéry. Některé části programu se odehrávají i v centru města. Tento festival, který probíhá osm dní, pravidelně na přelomu července a srpna, osloví i svoji programovou náplní. Folkové prázdniny nejsou jen o koncertech umělců s nejrůznějšími hudebními žánry. Je zde i jedinečná příležitost vyzkoušet si hru na nějaký hudební nástroj, vytvořit své vlastní obrazy, nebo napsat báseň. Toto vše umožňují dílny, které k festivalu již neodmyslitelně patří. Je to tedy možnost, jak se do mezinárodní (Rakousko, Kolumbie, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Mali, Irsko, Itálie, Francie, Velká Británie, JAR) hudby a umění nejen ponořit, ale také stát se její součástí.

www.folkoveprazniny.cz

Prázdniny v Telči

Sedmnáct dní plných hudby, divadel a letní pohody slibuje festival Prázdniny v Telči, který letos startuje v pátek 26. července. Na čtyřech festivalových scénách vystoupí téměř stovka hudebníků, především kultovních folkových jmen jako je Vlasta Redl nebo Karel Plíhal. Nová scéna na Panském dvoře zase ožije koncerty Báry Polákové a divokých kapel jako Midi Lidi nebo Tata Bojs.

www.prazdninyvtelci.cz