Významné kulturní a sportovní akce na Vysočině

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

„Mekka dokumentárního filmu". Tak nazval portugalský režisér Manoel deOliveira festival Ji.hlava. Festival je největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Diváci opět uvidí více než dvě stovky filmů, řadu z nich ve světové premiéře. Součástí budou tradiční debaty s tvůrci, režisérské kursy či otevřené diskuse s kontroverzními hosty Inspiračního fóra.

Profesionální veřejnost zajisté ocení Ji.hlava Industry Program, který je již šestnáctým rokem důležitou součástí festivalu. Další již neodmyslitelnou součástí festivalu je Konference Fascinace představující možnosti distribuce experimentálních snímků napříč kontinenty.

https://www.ji-hlava.cz/

Mezinárodní festival Petra Dvorského

Festival nabízí širokou škálu výběru nejen hudebních stylů, ale také zemí původu a jejich interpretů. Na zahajovacím galakoncertu letošního festivalu zahrála Filharmonie Bohuslava Martinů v čele s italským dirigentem Sebastianem Rollim, která doprovázela zpěváky ze Španělska a Jižní Korei. Festivalu se otevírá celý zámek, a tak můžete při poslechu hudby nasát atmosféru historických míst, jako jsou chrám sv. Markéty a Sál předků. Jiný hudební žánr v podání skupiny Olympic ve francouzské zahradě zámku a Lenku Dusilovou si poslechnete na nádvoří pivovaru Dalešice, ve kterém se vám jistě vybaví i nesmrtelný fim Postřižiny. Ať už si vyberete kterýkoli koncert, bude to jistě nezapomenutelný zážitek.
www.arskoncert.cz/mhfpd/cz/

Hudba Tisíců – hudební festival Mahler Jihlava

Jihlavu rozezní hudba skvělého skladatele a dirigenta Gustava Mahlera. Mezinárodní hudební festival propojuje tvorbu věhlasného hudebního skladatele s místy, kde prožil dětství a mládí.

Festival se zrodil v roce 2000, kdy se v nedalekých Kalištích u Humpolce konaly výroční Mahlerovské slavnosti, připomínající 140. výročí Mahlerova narození. Koncerty probíhají převážně v jihlavském kostele Povýšení sv. Kříže a sále Domu kultury, část programu se odehrává v Kalištích, Mahlerově rodišti. Součástí programu bývají kromě koncertů také divadelní představení, vystoupení pěveckých sborů a promítání dokumentárních snímků s mahlerovskou tématikou.

www.mahlerh2000.cz

Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae

Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae je unikátní kurátorským konceptem příprav programů. Primárně je zaměřen na klasickou hudbu s přesahem do jiných žánrů a se silným akcentem na starou hudbu, které se věnuje ve formě bienále.

www.concentus-moraviae.cz

Mezinárodní festival rekordů a kuriozit „PELHŘIMOV MĚSTO REKORDŮ"

Pokud vás zajímají rekordy a kuriozity, v Pelhřimově vám vždy udělají radost. Agentura Dobrý den, která má na starosti nejen muzeum rekordů, ale i Českou knihu rekordů a správu České databanky rekordů. Na mezinárodním festivalu rekordů a kuriozit vystoupila během dvou dnů celá řada účastníků se svými kuriozitami či rekordy.

Do Rekordmanské síně slávy byl uveden herec Josef Dvořák – nejslavnější a nejčetnější český představitel vodníků a hastrmanů (roli Čochtana hrál 741krát) – a také sportovci Václav Chalupa a Štěpánka Hilgertová, kteří nás nejvícekrát v historii českého sportu reprezentovali na letních olympijských hrách – 6 účastí.

www.dobryden.cz

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou

Multikulturní festival, který se koná přímo v areálu renesančního zámku v Náměšti a blízkých prostorách jako jsou kaple sv. Anny ve Špitálku, zámecká knihovna (ve které je 1 300 svazků!), kostel sv. Jana Křtitele a samozřejmě zámecké exteriéry. Některé části programu se odehrávají i v centru města. Tento festival, který probíhá osm dní, pravidelně na přelomu července a srpna, osloví i svoji programovou náplní. Folkové prázdniny nejsou jen o koncertech umělců s nejrůznějšími hudebními žánry. Je zde i jedinečná příležitost vyzkoušet si hru na nějaký hudební nástroj, vytvořit své vlastní obrazy, nebo napsat báseň. Toto vše umožňují dílny, které k festivalu již neodmyslitelně patří. Je to tedy možnost, jak se do mezinárodní (Rakousko, Kolumbie, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Mali, Irsko, Itálie, Francie, Velká Británie, JAR) hudby a umění nejen ponořit, ale také stát se její součástí.

www.folkoveprazniny.cz

Prázdniny v Telči

Sedmnáct dní plných hudby, divadel a letní pohody slibuje festival Prázdniny v Telči. 

www.prazdninyvtelci.cz